Općenito, zdrave mačke koje nisu pod stresom u svom okruženju jesti će hranu i imati pravilne obrasce hranjenja. Međutim, postoji nekoliko razloga zašto bi Vaša mačka mogla biti izbirljiva:
Bilo kakve promjene u okolišu mačke mogu uzrokovati stres, te dovesti do toga da ne žele jesti.
Kako spriječiti stres:
Probajte s malim promjenama pomoću kojih možete navesti mačku da počne jesti, poput:
Za zdravlje Vaše mačke bitno je održavanje idealne tjelesne težine. Redovito vaganje jedan je od načina za održavanje idealne tjelesne težine. Povećanje ili smanjivanje tjelesne težine može ukazivati na zdravstvene probleme. Ako kod Vaše mačke dođe do neželjenog gubitk na tjelesnoj težini, iako niste primijetili promjenu u obrascu hranjenja, to može ukazivati na prisutnosti bolesti i trebali bi ste se konzultirati s veterinarom.
Jako je bitno primijetiti bilo kakve promjene u prehrambenim navikama Vaše mačke, jer one mogu ukazivati na druge probleme, poput stomatoloških ili probavnih tegoba ili na teža zdravstvena stanja.
Mačke imaju jedinstvene prehrambene potrebe i ne toleriraju niti kratke periode loše prehrane. U slučaju da mačka odbija jesti više od 24 sata ili 12 sati ako se radi o mačićima mlađima od 6 tjedana, preporuča se odvesti mačku veterinaru na pregled.
Također, ako je Vaša mačka smršavila bez ikakvih primjetnih znakova, preporuča se što raniji pregled kod veterinara. Iako možda to niste uočili, Vaša mačka bi mogla jesti manje nego inače. Teško je ponekad to primijetiti ako punite zdjelicu kada se počne prazniti i ne pratite koliko dnevno Vaša mačka jede. Imajte na umu, da i manji gubitak težine može biti od značaja i može ukazivati na neka kronična stanja.